Wyjazd Studyjny – Dolny Śląsk

W dniach 29.06 – 02.07. 2023 rolnicy ze Stowarzyszenia brali udział w wyjeździe studyjnym. Wyjazd miał na celu poszerzenie wiedzy rolniczej, integracji członków Stowarzyszenia, a także rekreację.

W pierwszym dniu rolnicy odwiedzili gospodarstwo Skarbu Państwa Hodowlę Zarodową Zwierząt w Żołędnicy k/ Rawicza. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wiedza przekazana przez Prezesa Spółki Pana Zbigniewa Dworeckiego dotycząca nowoczesnej hodowli bydła. HZZ liczy około 2600ha, 3000 sztuk bydła w tym 1100 krów o wydajności ponad 14 tys. kg. od sztuki w okresie laktacji.

Uczestnicy wyjazdu zakwaterowani byli w hotelu MALACHIT w Karpaczu należącego do Państwa Kubiaków z miejscowości Sulmów – laureatów XXV edycji konkursu Rolnik- Farmer Roku. Było to doskonałe miejsce do dalszych wyjazdów a także do miłego wypoczynku i spotkania integracyjnego.

Kolejny dzień to zwiedzanie Opactwa Cystersów w Krzeszowie, a następnie gospodarstwa Państwa Władysławy Gil i Wiktora Urbańczyka – laureatów XXII edycji konkursu. Gospodarstwo o nazwie SERCE  położone jest w górach Kaczawskich we wsi Radzimowice k/ Bolkowa. Rolnicy zajmują się min uprawą orkiszu, który przerabiają na mąkę, kasze, makarony, pieką też ciasta i chleby.

Jadąc do kolejnego gospodarstwa odwiedzono muzeum nazistowskiego obozu Gross- Rosen w miejscowości Rogoźnica . Był to czas zadumy i smutku zwłaszcza, że w obozie tym został zamordowany ojciec Pana Andrzeja Mandeckiego uczestnika tej wycieczki.

Wieczorem miło spędzono czas podczas biesiady w gospodarstwie tzw. „Dyniowy Zakątek” Państwa Joanny i Michała Starak laureatów XXIX edycji konkursu Rolnik-Farmer Roku. Rolnicy zajmują się min. uprawą dyni i jej przetwórstwem.

Podczas wyjazdu znalazł się czas na typową rekreację i zwiedzanie pobliskich atrakcji. Wszyscy uczestnicy oczarowani byli tzw. Skalnym Miastem  w miejscowości Adrspach w Czechach.

W drodze powrotnej odwiedzono gospodarstwo Państwa Mirosławy i Grzegorza Goców –laureatów XI edycji konkursu. Wszyscy byli pod wrażeniem ich aktywności i pomysłów na dywersyfikację działań a zwłaszcza produkcją miodu z niedawno założonej pasieki. Wyjazd studyjny był pełen wrażeń, wymianą doświadczeń i mile spędzonych chwil.