22 kwietnia 2005 roku w Audytorium Novum Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy odbyło się uroczyste zakończenie XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik – Farmer Roku. Wręczenie laureatom statuetek “Złotego Jabłka” poprzedziła Konferencja pt. “Dobrostan warunkiem produkcyjności krów mlecznych”.
Laureatów tej edycji Konkursu wyłoniono spośród ponad 260 ćwierćfinalistów zgłoszonych przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Izby Rolnicze i Agencję Nieruchomości Rolnych. Do półfinału zakwalifikowano 102 rolników. Jak co roku, gospodarstwa finalistów Konkursu (38) odwiedzili przedstawiciele Kapituły Konkursu.
Oprócz kilkuset rolników z całej Polski w uroczystości udział wzięli: Premier Marek Belka, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciech Olejniczak, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Jerzy Mackiewicz, Wojciech Mojzesowicz – Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Ardanowski – Prezes Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Romuald Kosieniak, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Waldemar Achramowicz, Zdzisław Siewierski – Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Mirosław Drygas v-ce Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Roman Wenerski – Prezes Agencji Rynku Rolnego, posłowie z rejonu Pomorza i Kujaw.
Podniosły charakter uroczystości nadała Orkiestra Zespołu Szkół Leśnych i Agrotechnicznych w Tucholi, będąca jednocześnie Orkiestrą Reprezentacyjną Lasów Państwowych, oraz Zespół “Młodzi Borowiacy”, również z Tucholi.
Laureatami XI edycji Konkursu i zdobywcami tytułu “Rolnik Farmer Roku 2004” zostali:
- w kategorii gospodarstw do 30 ha – Alina i Stanisław Pietrzak z woj. lubelskiego, gospodarujący na 24 ha, specjalizujący się w produkcji prosiąt. Stado podstawowe liczy około 230 loch i 9 knurków. Od lochy uzyskuje się 24 prosięta w roku przy współczynniku oproszeń wynoszącym 2,3.
- w kategorii gospodarstw do 100 ha – Danuta Osuch z Wielkopolski. Pani Danuta wraz z rodzicami i mężem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 62 ha, w którym produkcja roślinna podporządkowana jest hodowli bydła mlecznego i trzody chlewnej. Krowy mleczne utrzymywane w nowej oborze wolnostanowiskowej osiągają wydajność ponad 7500 l mleka w laktacji.
- w kategorii gospodarstw powyżej 100 ha – Paweł i Stanisław Policht z woj. warmińsko-mazurskiego, gospodarujący na powierzchni 152 ha. W gospodarstwie braci Policht utrzymywane jest bydło opasowe i krowy mleczne o wydajności ponad 8000 litrów w laktacji.
- w kategorii warzywnictwo i sadownictwo – Zbigniew Lebiedzinski z woj. Kujawsko-pomorskiego, uprawiający kapustę białą, ogórki gruntowe, fasolkę szparagową. Kapusta i ogórki zakiszane są w gospodarstwie i sprzedawane w formie przetworzonej. Ponadto pan Lebiedziński produkuje w tunelach foliowych rozsady brokuła dla wszystkich rolników współpracujących z “Bonduele” Gniewkowo.
- w kategorii przedsiębiorstwa rolnicze laury zdobył Czesław Kryszkiewicz z woj. lubuskiego, prezes zarządu Hodowli Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Sp. z o.o. Głównym kierunkiem produkcji spółki jest hodowla bydła mlecznego (1690 krów) o średniej wydajności 8500 litrów w laktacji.
Spośród finalistów Konkursu Kapituła postanowiła wyróżnić: Adama Medykiewicza (woj. podlaskie) za innowacyjne metody hodowli niosek, Janinę i Mieczysława Brodnicckich (woj. lubuskie) za efektywne wykorzystywanie funduszy unijnych, Lecha Dąbrowskiego (woj. mazowieckie)za zintegrowaną produkcję sadowniczą, Adama Grodka (woj. mazowieckie) za nowoczesne metody zarządzania gospodarstwem, Henryka Kononowicza (woj. lubuskie) za osiągnięcia w restrukturyzacji gospodarstwa, Hilarego Korzyniewskiego (woj. wielkopolskie) za wzorową organizację przedsiębiorstwa, oraz Rafała i Alojzego Zalewskich (woj. kujawsko-pomorskie) za rekordowe wyniki produkcyjne i estetyką gospodarstwa. Specjalną nagrodę ufundował Rektor ATR dla Grzegorza Goca (woj. kujawsko-pomorskie) oraz marszałek woj. kujawsko-pomorskiego dla Rafała Zalewskiego.