Laureat XXVII edycji Konkursu w kategorii Przedsiębiorstwa rolnicze

Laureat XXVII edycji Konkursu w kategorii Przedsiębiorstwa rolnicze

Laureatem XVII edycji Konkursu Rolnik-Farmer Roku w kategorii Przedsiębiorstwa rolnicze została Stadnina Koni Pępowo z siedzibą w Gogolewie, której prezesem jest Paweł Baraniak.

Stadnina Koni „Pępowo” jest jedną z 39 spółek strategicznych, której nadzór właścicielski sprawuje KOWR. Stadnina Koni „Pępowo” pod tą nazwą istnieje od 1953 r., gospodaruje na obszarze 2194,9357 ha.

Paweł Baraniak – Prezes
Paweł Baraniak – Prezes

Spółka prowadzi hodowlę koni rasy wielkopolskiej oraz Polskiego Konia Szlachetnego Półkrwi. Do największych osiągnięć w hodowli koni należą liczne osiągnięcia sportowe takie, jak zdobycie tytułu  wicemistrza świata w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi przez wałacha Bartnik (Caretino K-Biaroza po Clayton), tegoroczny tytuł Czempiona Ras Szlachetnych Polowej Próby Dzielności Ogierów, dla ogiera Bandos (Sommerhit – Ballada p Barbur), jak i liczne zdobyte tytuły czempionów i wiceczempionów na wystawach krajowych oraz medale mistrzostw Polski. Konie wyhodowane w  stadninie odnoszą również coraz większe sukcesy w ujeżdżeniu.

Spółka prowadzi także hodowlę i chów bydła mlecznego  holsztyno-fryzyjskiego i simentalskiego, które osiągają ciągły wzrost wydajności mleka i zdobywają czołowe lokaty (superczempionaty i czempionaty) na krajowych oraz regionalnych wystawach hodowlanych. Za rok 2020 spółka osiągnęła  rekordową wydajność mleka na poziomie  13000 kg za laktację wśród krów rasy holsztyno-fryzyjskiej.

Spółka stawia na innowacyjność, nowe technologie i wprowadzanie postępu rolniczego. Przykładem najnowocześniejszej technologii jest wybudowana ferma z 60-stanowiskową karuzelą udojową i dwoma budynkami obór, które mogą pomieścić 13 00 krów.

Stadnina Koni „Pępowo” jest laureatem X edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, jak i wielu nagród resortowych.

Paweł Baraniak – Prezes
Stadniny Koni Pępowo z siedzibą w Gogolewie
Gogolewo, 63-840 Krobia
woj. wielkopolskie
Zgłoszony przez Biuro Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa