Laureaci XXVIII edycji Konkursu w kategorii Gospodarstwa rodzinne – sadownictwo

Laureatami XXVIII edycji Konkursu Rolnik-Farmer Roku w kategorii Gospodarstwa rodzinne – sadownictwo zostali państwo Wioletta i Jarosław Kuroszowie.

Państwo Kuroszowie zajmują się sadownictwem, głównie produkcją czereśni. Powierzchnia sadów to prawie 10 ha, w tym pod osłonami ponad 7 ha. Osłony chronią przed pękaniem, oparzeniem słonecznym skórki, umożliwiają owadom zapylającym oblatywanie kwitnących kwater podczas deszczu i silnego wiatru.

Dzięki osłonom zbiór owoców odbywa się bez względu na pogodę i są one większe. W sadzie znajdują się odmiany o różnej porze dojrzewania, m.in.: Burlat, Octavia, Regina, Summit, Vanda, Kordia, Tamara oraz odmiany z włoskiej serii Sweet.

Wioletta i Jarosław Kuroszowie

Czereśnie sprzedawane są w kraju i eksportowane do Danii, Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a wcześniej nawet do Singapuru.

Pan Jarosław Kurosz ciągle unowocześnia swoje gospodarstwo i szuka najlepszych rozwiązań. Na uwagę zasługuje fakt, że sam skonstruował i zbudował sortownik do czereśni- Fargola V, a także urządzenie do ochrony sadów przed przymrozkami – Fargola IV. Urządzenie to znalazło również zastosowanie w ochronie winnic.

Wioletta i Jarosław Kuroszowie

Opracował również system automatycznego zwijania osłon. Za działalność, dynamiczny rozwój, innowacyjność i osiągnięcia w produkcji czereśni Państwo Kuroszowie byli wielokrotnie wyróżniani i nagradzani.

Wioletta i Jarosław Kuroszowie
ul. Widok 26, 74-320 Barlinek
woj. zachodniopomorskie
zgłoszeni przez Zachodniopomorski Ośrodek
Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach