Laureaci XXVIII edycji Konkursu w kategorii Gospodarstwa rodzinne – produkcja warzyw

Laureatami XXVIII edycji Konkursu Rolnik-Farmer Roku w kategorii Gospodarstwa rodzinne – produkcja warzyw zostali państwo Karolina i Witold Manuszewscy.

Laureaci Karolina i Witold Manuszewscy

Państwo Manuszewscy przejęli po rodzicach 18 hektarów gruntów. Obecnie gospodarują na 75 hektarach. Chcąc zwiększyć wydajność ekonomiczna gospodarstwa rolnicy wprowadzili do produkcji warzywa.

Uprawiają głównie cebulę, marchew, pietruszkę, a także ziemniaki, buraki cukrowe i kukurydzę. Uprawy są nawadniane wodą z własnych studni głębinowych, co gwarantuje uzyskiwanie wysokich plonów.

Laureaci Karolina i Witold Manuszewscy

W celu zachowania prawidłowej żyzności gleby rolnicy stosują preparaty mikrobiologiczne, kwasy humusowe, mieszanki poplonów oraz wapnowanie. Warzywa przechowywane są w skrzyniach w miejscach o dobrym naturalnym przewiewem. Sprzedaż warzyw odbywa się poprzez umowy kontraktacyjne.

Gospodarstwo jest bardzo dobrze wyposażone w maszyny i urządzenia rolnicze. Pan Witold jest prekursorem w uprawie pasowej, jako jeden z pierwszych świadczył też usługi w tym zakresie. Zajmuje się też usługami formowania redlin pod marchew, zbiorem ziemniaków i cebuli.

Laureaci Karolina i Witold Manuszewscy

Poprzez swoje osiągnięcia wynikające z nowoczesnego gospodarowania Państwo Manuszewscy są przykładem do naśladowania dla lokalnej społeczności.

 

Karolina i Witold Manuszewscy

Strzelce 35, 88-300 Mogilno
woj. kujawsko-pomorskie
zgłoszeni przez Kujawsko- Pomorski Oddział Regionalny
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu