Laureaci XXVIII edycji Konkursu w kategorii Gospodarstwa rodzinne – produkcja roślinna

Laureatami XXVIII edycji Konkursu Rolnik-Farmer Roku w kategorii Gospodarstwa rodzinne – produkcja roślinna zostali państwo Magdalena i Szymon Laszczyńscy.

Magdalena i Szymon Laszczyńscy

Państwo Laszczyńscy prowadzą gospodarstwo o powierzchni 160 ha nastawione głównie na produkcję ziemniaków. Uprawia się ziemniaki frytkowe i chipsowe, a także zboża i rzepak.

W uprawie roli i roślin rolnicy stosują innowacyjne rozwiązania: zboża i rzepak uprawia się bezorkowo, a proces sadzenia ziemniaków odbywa się jednym przejazdem, tj. sadzenie, zaprawianie i formowanie redlin.

Magdalena i Szymon Laszczyńscy

Na uwagę zasługuje nawadnianie kroplowe ziemniaków. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na ograniczenie zużycia wody. Ziemniaki przechowywane są w specjalnej chłodni. Sprzedaje się je na podstawie umów kontraktacyjnych do firm McCain i Lorenz.

Magdalena i Szymon Laszczyńscy

Ciągła modernizacja gospodarstwa w zakresie technologii produkcji przejawia się rozbudową zaplecza mechanicznego poprzez zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych. Pan Szymon Laszczyński dzieli się swoją wiedzą i rozwiązaniami na kanale YouTube „GR Laszczyński”. Za swoje działania otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Magdalena i Szymon Laszczyńscy

Magdalena i Szymon Laszczyńscy
Zielenice 49a, 57-160 Borów
woj. dolnośląskie
Zgłoszeni przez Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu,
Biuro Powiatowe w Strzelinie