Laureaci XXVIII edycji Konkursu w kategorii Gospodarstwa rodzinne o alternatywnych źródłach dochodu

Laureatami XXVIII edycji Konkursu Rolnik-Farmer Roku w kategorii Gospodarstwa rodzinne o alternatywnych źródłach dochodu zostali państwo Jolanta i Sławomir Tupikowscy.

Laureaci Jolanta i Sławomir Tupikowscy

Państwo Tupikowscy gospodarują na powierzchni ponad 210 ha. Uprawiają rzepak, kukurydzę, pszenicę ozimą, pszenżyto i soję uzyskując wysokie plony.

W gospodarstwie stosowana jest technologia strip-till poprawiająca jakość i pojemność sorpcyjną gleby. Stosowane jest także rolnictwo precyzyjne w zakresie nawożenia z użyciem aplikacji SatAgro. Na terenie gospodarstwa umiejscowione są magazyny i silosy służące do przechowywania zboża połączone z kompleksem oczyszczania i suszenia ziarna.

Laureaci Jolanta i Sławomir Tupikowscy

Gospodarstwo jest wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt do uprawy roli i roślin, w tym agregat do uprawy pasowej Czajkowski ST-600. Dodatkowo w gospodarstwie znajduje się kotłownia na biomasę, solary oraz fotowoltaika, założony jest też monitoring.

Rolnicy bardzo dbają o środowisko, a także o higienę i bezpieczeństwo pracy. Odpady organiczne, środki chemiczne (w tym środki ochrony roślin oraz środki dezynfekujące) oraz inne odpady są odpowiednio gromadzone i zabezpieczone. Na uwagę zasługuje estetyka całego gospodarstwa. Pan Tupikowski wykonuje też usługi koszenia poboczy dróg i rowów, odśnieżania oraz usługi innowacyjnego siewu pasowego.

Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem prowadząc m.in. doświadczenie, szkolenia i pokazy, a gospodarstwo należy do gospodarstw demonstracyjnych. Odbywają w nim praktyki studenci i uczniowie z Technikum Rolniczego.

Państwo Tupikowscy są mocno zaangażowani w działalność lokalnej społeczności. Za swoją pracę i działalność otrzymali wiele wyróżnień i nagród, a także ważnych odznaczeń.

 

Jolanta i Sławomir Tupikowscy

Wólka Zdunkówka 30, 21-310 Wohyń
woj. lubelskie
Zgłoszeni przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
w Końskowoli