Laureaci XXVIII edycji Konkursu w kategorii Gospodarstwa rodzinne – agroturystyka

Laureatami XXVIII edycji Konkursu Rolnik-Farmer Roku w kategorii Gospodarstwa rodzinne – agroturystyka zostali Beata i Zbigniew Wantułowie

Rolnik-Farmer Roku, Gospodarstwa rodzinne – agroturystyka Beata i Zbigniew Wantułowie

Państwo Wantułowie prowadzą, w trudnych górskich warunkach, gospodarstwo Ekoagroturystyczne o pow. 24 ha pod nazwą „Przedbieszczady”. Zajmują się hodowlą kóz alpejskich (30 sztuk). Kozy karmione są sianem, a w okresie pastwiskowym korzystają z naturalnego wypasu.

Rolnicy zajmują się też przetwórstwem produktów mlecznych. Wytwarzają dojrzewające sery kozie, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, a także sery wędzone. Gospodarze wytwarzają też naturalne leki i inne przetwory na bazie ziół z ekologicznych łąk i lasów.

Rolnik-Farmer Roku, Gospodarstwa rodzinne – agroturystyka Beata i Zbigniew Wantułowie

Na terenie gospodarstwa znajduje się sklepik, w którym sprzedawane są wyroby w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Państwo Wantułowie prowadzą też punkt gastronomiczny serwując tradycyjną domową prostą kuchnię, w tym różnego rodzaju pierogi. Oferują możliwość całodziennego wyżywienia wraz z noclegiem. Do dyspozycji gości posiadają też miejsce biwakowe z łazienką, toaletą oraz z sauną. Swoją ofertę kierują do aktywnych turystów.

Rolnik-Farmer Roku, Gospodarstwa rodzinne – agroturystyka Beata i Zbigniew Wantułowie

W gospodarstwie odbywają się warsztaty edukacyjne związane z hodowlą kóz, upowszechnianiem wiedzy na temat pochodzenia żywności oraz dziedzictwa kulturowego. Prowadzona jest też informacja turystyczna. Gospodarze bardzo dbają o środowisko i starają się żyć zgodnie z naturą. Energię czerpią z zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, zagospodarowują odpady, wytwarzają produkty ekologiczne, dbają o otaczającą przyrodę, w tym o wilki.

Za swoją szeroką działalność i wyjątkową aktywność Państwo Wantułowie uzyskali wiele nagród i wyróżnień.

 

Beata i Zbigniew Wantułowie

Wisłok Wielki 40, 38-543 Komańcza
woj. podkarpackie/ Subcarpathian Voivodeship
Zgłoszeni przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Sanoku